FAQ

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z architektem wnętrz?

Najlepszym momentem jest okres kilku miesięcy przed planowanym wykonaniem instalacji wod-kan i elektrycznej. Przestrzeń, w której nie ogranicza nas umiejscowienie poszczególnych elementów tych instalacji, daje najlepsze możliwości aranżacyjne – możemy zaprojektować układ funkcjonalny w najbardziej optymalny sposób, bez konieczności przeróbek istniejącej instalacji.

Dobrym momentem jest również etap koncepcji architektoniczno-budowlanej – poprzez konsultacje z architektem wnętrz można dostosować projektowaną przestrzeń w sposób, który umożliwi późniejszą aranżację zgodnie z Państwa wymogami i marzeniami o nowym domu.

Czy można skonsultować projekt budowlany pod kątem możliwości aranżacyjnych wnętrza?

Oczywiście. Konsultacja taka opiera się przede wszystkim na odpowiedzi na konkretne pytania, które sami sobie zadajecie – czy w mojej kuchni zmieści się wyspa? Czy łazienka na pewno pomieści wannę wolnostojącą i duży prysznic? W oparciu o moją wiedzę techniczną i zasady ergonomii, jestem w stanie podpowiedzieć czy proponowana w koncepcji architektoniczno-budowlanej przestrzeń spełnia Wasze wymogi.

Jak przebiega współpraca?

O przebiegu współpracy w trakcie trwania projektu przeczytasz tutaj.

Ile kosztuje projekt?

W celu otrzymania szczegółowej wyceny proszę o maila z następującymi informacjami:

– jakie pomieszczenia ma objąć projekt oraz jaki jest ich metraż (najlepiej wysłać rzut)
– jaka jest lokalizacja inwestycji
– w jakiej stylistyce ma być wykonany projekt
– jaki zakres projektu Cię interesuje (który z pakietów?)

Ile czasu potrzeba na wykonanie kompleksowego projektu wnętrza?

Można przyjąć, że zaprojektowanie wnętrz domu jednorodzinnego zajmuje około 2-3 miesięcy od etapu układów funkcjonalnych do projektu wykonawczego.

Jednak czas pracy nad projektem jest zależny od wielu czynników – wielkości projektowanej przestrzeni, szybkości wymiany informacji między nami, Twojej decyzyjności itp.

Czy architekt przygotowuje projekt w oparciu jedynie o swoją wizję? Czy narzuca swoje pomysły?

Zdecydowanie nie. Architekt w pierwszej kolejności bierze pod uwagę Twoje upodobania stylistyczne i kolorystyczne, które zostaną omówione na pierwszym spotkaniu. Zwykle proszę również o pokazanie kilku inspiracji, żeby jeszcze lepiej zrozumieć stylistykę, która jest Ci najbliższa.

Architekt przedstawia Ci swoje pomysły, tłumaczy zastosowane w danym miejscu rozwiązania, ale to do Ciebie należy ostateczna decyzja czy chcesz z danego pomysłu skorzystać.

Ile wersji projektu otrzymuję?

Pracę rozpoczynamy od układów funkcjonalnych. Przedstawiam minimum dwie, trzy opcje aranżacji wnętrza, po czym przechodzę do wizualizacji. Otrzymujecie jedną wersję wizualizacji wykonaną na podstawie układy funkcjonalnego, do której oczywiście jest możliwość wprowadzenia korekty.

Czy mogę mieć pewność, że wnętrze zostanie zrealizowane w taki sposób jak na wizualizacji?

Wszystkie zastosowane na wizualizacjach materiały i elementy wyposażenia są rzeczami, które można kupić w rzeczywistości – ich nazwy i potrzebną ilość otrzymujesz w zestawieniu materiałów. Otrzymujesz również dokumentację techniczną, która krok po kroku poprowadzi wykonawców w kierunku realizacji wnętrza takiego, jak na wizualizacji.

Co w przypadku kiedy pierwsza wersja projektu mi się nie spodoba?

Masz możliwość skorygowania wizualizacji. Szukamy rozwiązań zamiennych, jeśli któreś z przedstawionych na wizualizacji nie spełniają Twoich oczekiwań. W swojej dotychczasowej pracy, dzięki dokładnej analizie potrzeb klienta na samym początku współpracy, w większości przypadków moje projekty trafiają w gusta klientów już po pierwszej serii wizualizacji, zwykle wystarczy niewielka korekta, żeby osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Czy zaproponowane materiały będą drogie?

Przed podjęciem prac projektowych rozmawiamy o budżecie. W projekcie proponuje Ci materiały z takiej półki cenowej, jaką na wstępie zaznaczyłeś.

Na czym polega nadzór autorski nad realizacją i w jakiej lokalizacji jest możliwy?

Nadzór autorski nad realizacją projektu polega przede wszystkim na kontroli prac na budowie. Sprawdzam ich zgodność z projektem, rozmawiam z wykonawcami, proponuję zamienne rozwiązania, jeśli jest taka potrzeba. Dodatkowo mogę zająć się również zakupami materiałów wykończeniowych, mebli, wyposażenia – zakres nadzoru każdorazowo ustalam indywidualnie z Inwestorem.

Nadzór jest możliwy na terenie Śląska.

Czy jest możliwy projekt on - line

Oczywiście. Projekt na odległość wykonuję na podstawie dostarczonych przez klienta wymiarów.